You are signed out
Fakti par pupiņām

Iepazīstiet galvenos kafijas terminus – no Arabika šķirnes kafijas līdz Zambijai.

5 min
Uzņēmumā NESCAFÉ® mēs dzeram, dzīvojam un elpojam kafiju. Tā ir tik ļoti svarīga, ka mums pat patīk ar to saistītie vārdi! No tās eksotiskās izcelsmes līdz pat smalkajam ideāla dzēriena pagatavošanas procesam – kafijas valoda mums šķiet brīnišķīgi uzmundrinoša. Lūk, daži galvenie kafijas termini, kurus, mūsuprāt, jums vajadzētu zināt.
kafijas termini

Arabika

Izgatavojot jums pazīstamo un iemīļoto NESCAFÉ® kafiju, parasti izmanto divu veidu kafijas pupiņas – Arabika un Robusta."
kavos žodžiai

Baristas

Kafijas termins, kas jums jāzina! Barista ir persona, kas parasti kafejnīcā meistarīgi pagatavo jūsu iecienīto kafiju. Lai spētu pagatavot lielisku kafiju, ir jābūt prasmīgam meistaram, un baristām ir jāapgūst daudzas dzērienu šķirnes, sākot no espreso un beidzot ar precīziem kapučīno slāņiem.
kavos žodžiai

Kapučīno

Kas gan cits mūsu kafijas vārdnīcā varētu būt zem burta K, ja ne kapučīno? Galu galā tas ir viens no populārākajiem kafijas veidiem pasaulē! Šis garšīgais dzēriens, kura izcelsme ir Itālijā, sastāv no vienādām daļām espreso, tvaicēta piena un piena putām, un parasti to pasniedz ar šokolādes pulveri virsū.
kavos žodžiai

Bezkofeīna

Bezkofeīna kafijai pirms grauzdēšanas procesa ir atdalīts gandrīz viss kofeīna saturs. Interesanti, ka patiesībā no kafijas pupiņām nav iespējams noņemt visu kofeīnu!
kavos žodžiai

Espreso

Espreso ir viens no mūsu iecienītākajiem kafijas vārdiem, jo tas ir daudzu mūsu iecienītāko dzērienu pamatā – to var pasniegt arī mazos, stipros šotos! 
kavos žodžiai

Flat white

Pēdējos gados kafijas pasauli ir pārņēmis flat white, un tas ir strauji kļuvis par vienu no populārākajiem kafijas veidiem. Tomēr ir bijušas plašas diskusijas par to, no kurienes šī kafija ir cēlusies – vieni apgalvo, ka no Austrālijas, citi – ka no Jaunzēlandes.
kavos žodžiai

Zaļās pupiņas

Šis kafijas termins var jūs pārsteigt, bet vai zinājāt, ka tad, kad kafijas pupiņas ir tikko novāktas no auga, tās patiesībā ir zaļas un tām ir zāles smarža? Tikai grauzdēšanas procesā tās iegūst bagātīgu brūnu nokrāsu un neticamu smaržu!
kavos žodžiai

Audzēta lielā augstumā

Attiecas uz kafijas augu audzēšanu lielā augstumā. Šāda prakse ļauj iegūt bagātīgākas un aromātiskākas kafijas pupiņas, jo tās attīstās lēnāk, tādējādi iegūstot sarežģītāku un spēcīgāku garšas profilu.
kavos žodžiai

Īru kafija

Kafija ar jumtiņu. Šis sildošais dzēriens, kas pagatavots no karstas kafijas, īru viskija, cukura un papildināts ar saldo krējumu, ir iecienīts gada aukstākajos mēnešos.
kavos žodžiai

Java

Iespējams, ka šis kafijas termins jums ir pazīstams kā žargona vārds, kādā dēvē ""kafiju"". Bet vai zinājāt, ka vārds ""Java"" sākotnēji tika lietots, lai apzīmētu Javas salā audzētu kafiju? Attīstoties kafijas tirdzniecībai, šo vārdu pārņēma daudzi visā pasaulē, un tagad tas ir kļuvis par vispārinātu apzīmējumu kafijai. 
kavos žodžiai

Kaldi

Kaldi bija kazu gans, kurš esot pirmais atklājis kafijas iedarbību, tāpēc, protams, mums vajadzēja viņu pieminēt mūsu kafijas vārdnīcā!
kavos žodžiai

Café Latte

Vai burts L varētu būt kas cits, izņemot lati? Šis kafijas veids ir ļoti populāra izvēle, un to veido 1/3 espreso, 2/3 tvaicēta piena un virsū - putota piena kārta. Late bieži vien tiek piedāvāta arī ar dažādām garšīgām piedevām – gan ar vaniļu, gan lazdu riekstu piedevām. 
kavos žodžiai

Makiato

Makiato ir espreso ar pievienotu pienu. Patiesībā šo dzērienu izstrādāja Itālijā 80. gados, lai baristas varētu atšķirt vienkāršu espreso un espreso ar pievienotu pienu. Nosaukums cēlies no itāļu valodas vārda ar nozīmi ""iekrāsots"". 
kavos žodžiai

Noisette

Noisette ir franču kafijas veids, kas savu nosaukumu ieguvis no skaistās lazdu riekstu krāsas, ko iegūst, sajaucot espreso un karstu pienu. Iespējams, tas izklausās līdzīgi kā makiato, un tā tas ir tāpēc, ka tā vienkārši ir franču versija!
kavos žodžiai

Pārāk “izvilkta” kafija

No šī kafijas termina jūs jebkurā gadījumā vēlēsieties izvairīties, jo tas notiek, ja espreso pārāk ilgi tiek pakļauts vārāmā ūdens iedarbībai. Rezultātā dzērienam piemīt rūgta vai dedzināta garša – tas nav ideāli piemērots bagātīgas un gardas lates vai kapučīno pagatavošanai!
kavos žodžiai

Portafiltrs

Visvairāk to novērtē baristas, un, iespējams, ka tas ir vissvarīgākais priekšmets viņu darbarīku komplektā. Tas ir instruments, kas ir atbildīgs par malto espreso pupiņu noturēšanu kafijas automātā visa pagatavošanas procesa laikā.
kavos žodžiai

Kveikers

Kveikers ir kafijas termins, kas attiecas uz nenogatavinātām kafijas pupiņām. To virsma parasti ir krokota, un arī grauzdētas tās paliek bālas. 
kavos žodžiai

Grauzdēšana

Grauzdēšana piešķir kafijas pupiņām gardu smaržu un tumšāku nokrāsu, kā arī būtiski ietekmē kopējo garšas profilu. Kafiju var grauzdēt viegli, vidēji vai tumši, un katram grauzdēšanas veidam piemīt atšķirīgs skābuma līmenis un unikāla garša.
kavos žodžiai

Viena izcelsmes valsts

Vienas izcelsmes valsts kafija ir kafija, kuras pupiņas tiek iegūtas vienā vietā. Tāpēc tās parasti ir daudz kvalitatīvākas un ar spēcīgāku garšas profilu, jo tās nav maisījums no pupiņām, kas nākušas no dažādām vietām un audzēšanas apstākļiem. Kāpēc gan neizmēģināt NESCAFÉ® Gold Origins?
kavos žodžiai

Turku kafija

Vai zinājāt, ka Turcija ir viens no pasaules nozīmīgākajiem kafijas centriem? Turcijā ir ļoti unikāls kafijas pagatavošanas veids, kas vairāk līdzinās kafijas vārīšanai, nevis pagatavošanai, un tā rezultātā tiek pagatavots biezs un putojošs dzēriens ar ļoti spēcīgu aromātu. 
kavos žodžiai

Uganda

Uganda ir viena no top 10 kafijas ražotājvalstīm. Tās ainava ar bagāto, vulkānisko augsni nodrošina ideālus apstākļus kafijas augu audzēšanai.
kavos žodžiai

Vjetnamas kafija

Kafija, kas nav līdzīga nevienai citai - bagātīga un aromātiska, ar papildu salduma piegaršu, ko piešķir glāzes apakšā iepildītais kondensētā piena slānis. Turklāt šo dzērienu var baudīt arī ar ledu, tāpēc tas ir lieliski piemērots visu gadu!
kavos žodžiai

Slapjā apstrāde

Kafijas termins, kas apzīmē to, kā tiek noņemti slāņi (miza un mīkstums) ap kafijas pupiņu. Šis ir visbiežāk sastopamais kafijas pupiņu apstrādes veids.
kavos žodžiai

"Rozīnīte"

Lai varētu teikt, ka kafija ir ar ""rozīnīti"", tai jāpiemīt daudzām īpašībām. Lai nodrošinātu lielisku garšu, tai jābūt iegūtai no labākajām pupiņām. Turklāt, tai ir jābūt arī ilgtspējīgi ražotai un nogādātai pie jums pēc iespējas efektīvāk. Tāpēc NESCAFÉ® koncentrējas uz to, lai pildītu savas 2030. gada PLĀNA saistības pret jums un kafijas audzētāju kopienām visā pasaulē.
kavos žodžiai

Ieguvums

Ieguvums ir kafijas nozares termins, kas nozīmē espreso svaru krūzītē, jeb vienkārši runājot, jo lielāks ieguvums, jo vairāk espreso!
kavos žodžiai

Zambija

Viena no galvenajām kafijas audzētājvalstīm pasaulē. Muchinga kalnos audzētās kafijas pupiņas tiek uzskatītas par sabalansētām un brīnišķīgi pilnvērtīgām.

Mēs ceram, ka mūsu kafijas terminu vārdnīca no A līdz Z padarīs jūsu nākamo kafijas pieredzi daudz bagātāku!

Šodienas kopienas favorīti

Atklājiet mūsu mājas lapas populārākos rakstus
Sužinokite apie kavos kultūrą

Lasiet vairāk rakstu par ...