You are signed out
Izzini savu kafiju

Kā tiek izgatavota bezkofeīna kafija?

5 min
Mēs visi zinām, ka kafija satur kofeīnu. Bezkofeīna kafija ir laba izvēle cilvēkiem, kuri bauda kafiju, bet vēlas samazināt kofeīna ietekmi. Tāpēc tā ir ideāli piemērota sarunām vēlu vakarā vai rīta kafijas aizstāšanai ar ko nomierinošāku. Kā tiek gatavota kafija bez kofeīna?
Vislabākā bezkofeīna kafija

Kas ir bezkofeīna kafija?

Kafijas pupiņas dabiski satur kofeīnu. Lai gan kofeīna deva ir tieši tas, ko daudzi cilvēki meklē, kad sniedzas pēc kafijas tasītes, pupiņas var apstrādāt, lai atdalītu lielāko daļu stimulējošās vielas, tādējādi radot dzērienu, ko var baudīt jebkurā diennakts laikā. Bezkofeīna kafijai ir tāda pati garša kā parastajai kafijai, bet no tās ir izņemta lielākā daļa kofeīna. Bezkofeīna kafijā joprojām ir neliels kofeīna daudzums – aptuveni 3%, salīdzinot ar parasto kafiju, jo kofeīnu nav iespējams pilnībā atdalīt. Kofeīnu no kafijas pupiņām var atdalīt vairākos veidos, un lielākajā daļā gadījumu jāizmanto ūdens, organiskie šķīdinātāji vai oglekļa dioksīds.
Bezkofeīna kafija

Kā tiek izgatavota bezkofeīna kafija?

Kopš 1961. gada, kad NESCAFÉ® radīja pirmo bezkofeīna kafiju, ir parādījušās dažādas metodes kofeīna ekstrahēšanai no kafijas pupiņām, piemēram, Šveices ūdens metode, oglekļa dioksīds un metilhlorīds. Tomēr NESCAFÉ® izmanto bezkofeīna ekstrahēšanas procesu ar ūdeni, kas ļauj saglabāt kafijas aromātu un garšu, neizmantojot citas ķīmiskās vielas.
Bezkofeīna kafija

Bezkofeīna: NESCAFÉ® stils

Pirms grauzdēšanas kafijas pupiņas iegremdē karsta ūdens plūsmā, lai noņemtu lielāko daļu kofeīna, jo kofeīns šķīst ūdenī. Ir vairāki kafijas pupiņu veidi, bet divi galvenie ir – Arabika un Robusta, kas satur kofeīnu atšķirīgā koncentrācijā. Tāpēc kofeīna atdalīšanas procesa parametri atšķiras atkarībā no tā, kādu kafiju maisījumu nepieciešams atdalīt no kofeīna.

Kad kofeīns šķidrā formā ir ekstrahēts no kafijas pupiņām, kafijas pupiņas tiek žāvētas ar karstu gaisu, kas iztvaicē iepriekšējā procesā izmantoto ūdeni. Kad kafijas pupiņās ir atjaunots normālais mitruma daudzums, kafijas pupiņās ir vairs tikai neliels kofeīna daudzums, precīzāk, par 97% mazāk, kas saglabā tādas pašas garšas īpašības kā parastās vai neapstrādātās kafijas pupiņas, bet bezkofeīna kafijas tasītē ir 2 mg kofeīna, salīdzinot ar 70–140 mg parastās kafijas tasītē. No šī brīža kafijas pupiņas ir gatavas grauzdēšanai pēc tādas pašas metodes kā parastā vai neapstrādātā kafija, tādējādi iegūstot NESCAFÉ® bezkofeīna kafiju. 

Bezkofeīna kafija

Oglekļa dioksīds

Oglekļa dioksīds var atdalīt dažādas ķīmiskās vielas, un šajā gadījumā tas var atdalīt kofeīnu no kafijas. Kofeīnu atdala, sūknējot oglekļa dioksīdu caur kafijas pupiņām. Šis svarīgais CO2 iekļūst kafijas pupiņu spraugās kā gāze, bet izšķīdina kofeīnu kā šķidrums.

Pēc tam, kad kafijas pupiņas ir izmērcētas ūdenī, kas paplašina šūnu struktūru un atvieglo kofeīna molekulu izdalīšanu, tās vairākas stundas tiek pakļautas CO2 iedarbībai. Pateicoties šai metodei, kurā ogļhidrāti un olbaltumvielas paliek neskarti, kofeīna atdalīšana minimāli maina garšu. 

Bezkofeīna kafija

Metilhlorīds

Metilēnhlorīds ir ķīmisks šķīdinātājs, ar ko no kafijas pupiņām tiek atdalīts kofeīns. Savulaik par ķīmisko šķīdinātāju izmantoja benzolu, līdz atklāja, ka tas ir kancerogēns. Tagad uzņēmumi ir pārgājuši uz citām ķimikālijām, visbiežāk uz etilacetātu un metilēnhlorīdu. Tomēr par metilēnhlorīdu ir bijušas lielākas diskusijas, jo tā iedarbība lielos daudzumos ir toksiska un izraisa centrālās nervu sistēmas bojājumus. Vispirms kafijas pupiņas apstrādā ar tvaiku, lai kofeīns no kafijas pupiņu iekšienes nokļūtu uz pupiņu ārējās virsmas. Kad tas ir izdarīts, metilēnhlorīdu uzklāj tieši uz kafijas pupiņām, atdalot kofeīnu, un kafiju atkal apstrādā ar tvaiku. Tādējādi tiek noņemti jebkādi šķīdinātāja atlikumi. Pēc tam pupiņas tiek žāvētas un grauzdētas tāpat kā jebkuras citas zaļās kafijas pupiņas. Šādā kofeīna atdalīšanas procesā no kafijas pupiņām tiek atdalīti 96% līdz 97% kofeīna.
Bezkofeīna kafija

Noņemt kofeīnu vai nē?


Iespējams, jūs domājat, vai kafija bez kofeīna ir īstā izvēle tieši jums. Nav pareizas vai nepareizas atbildes, jo tas ir atkarīgs no katra individuālajām vēlmēm. NESCAFÉ® piedāvā plašu bezkofeīna kafijas klāstu, un gan bezkofeīna, gan parastajai kafijai ir sava vieta sabalansētā uzturā un veselīgā dzīvesveidā.


Ir vērts atcerēties, ka, lai gan bezkofeīna kafijā kofeīna daudzums ir ievērojami samazināts, tā nav pilnībā bez kofeīna. Salīdzinot kafiju bez kofeīna un parasto kafiju, ir konstatēts, ka kafijā bez kofeīna ir vidēji par 97% mazāk kofeīna.


Lai ko jūs arī vēlētos, kafija bez kofeīna paver neierobežotas iespējas, lai pilnvērtīgi izmantotu savu dienu ar lielāku izvēli, vairāk garšu un vairāk ērtību!

Šodienas kopienas favorīti

Atklājiet mūsu mājas lapas populārākos rakstus
Atklājiet kafijas kultūru

Lasiet vairāk rakstu par ...