You are signed out
Kafijas izcelsme

Bagātīgā kafijas vēsture

5 min
Kafija ir būtiska mūsu straujajā dzīves ritmā, iedvesmas un uzmundrinājuma avots, kas modina mūsu ķermeni un prātu ikdienas iespējām. Taču tā ir arī daudz vairāk – tā ir globāls kultūras spēks, un tā ir tikpat iemīļota kā jebkad agrāk. Tomēr mēs gribētu zināt: no kurienes radās kafija un kā tā kļuva tik populāra? Lai uzzinātu vairāk, izlasiet kafijas vēsturi.
Kafijas vēsture

Leģenda par kafijas izcelsmi sākas Etiopijā

Etiopija tiek uzskatīta par kafijas izcelsmes epicentru. Ja esat kādreiz internetā meklējis informāciju par ""kafijas vēsturi"", noteikti būsiet saskāries ar slaveno stāstu par to, kā Etiopijā kafiju atklāja vietējais kazu gans Kaldi ap 800. gadu pēc mūsu ēras.

Viņš ievēroja, ka viņa kazas īpatnēji uzvedas. Tās bija enerģijas pilnas un satrauktas pēc tam, kad bija apēdušas dažas ogas no koka. Arī viņš nolēma pagaršot ogas. Secinot, ka ogas liek justies viņam pacilāta un modram, Kaldi aiznesa šīs ogas kādam mūkam. Mūki iesaucās, ka tas ir velna darbs, un iemeta ogas ugunī. Ogām degot, izdalījās skaists, debešķīgs aromāts, un ogas ātri vien tika izgrābtas no uguns un sadrupinātas. Sapratuši savu kļūdu, mūki ogas ievietoja krūzē un aplēja ar karstu ūdeni, lai tās saglābtu. Mūki turpināja dzert šo brīnišķīgo jauno mikstūru un saprata, ka tā palīdz viņiem palikt nomodā nakts dievkalpojumu un lūgšanu laikā. Protams, visticamāk, tā ir tikai brīnišķīga leģenda, un kafijas vēsture ir saistīta ar Etiopijas un Kenijas ziemeļu daļas nomadu tautu Oromo/Galla.

kavos istorija

Vai varbūt kafijas vēsture aizsākās Jemenā?

Ir arī daži labi zināmi stāsti par Jemenas ieguldījumu kafijas atklāšanā. Slavenākā Jemenas leģenda par kafijas izcelsmi nedaudz atšķiras no Etiopijas stāsta. Jemenas sūfiju mistiķis ceļoja pa Etiopiju, risinot garīgus jautājumus. Ceļojot viņš ievēroja ļoti enerģiskus un aizrautīgus putnus, kuri ēda augļus no auga, kas tagad pazīstams kā kafijas augs. Noguris no ceļojuma, viņš nolēma izmēģināt šīs ogas pats un atklāja, ka tās arī viņam rada enerģijas pieplūdumu. Tomēr lielākoties tiek uzskatīts, ka kafijas pupiņas sākotnēji tika eksportētas no Etiopijas uz Jemenu. Jemenas tirgotāji vēlāk kafijas augus atveda uz savu dzimteni, un sāka tos tur audzēt.
kavos istorija

Ziņas ātri izplatījās

Tā kā pastāv uzskats, ka kafijas izcelsme meklējama Etiopijā, tiek arī uzskatīts, ka 15. gadsimtā kafija nonāca uz ziemeļiem esošajā Jemenā pāri Sarkanajai jūrai. Pēc tam to sāka audzēt Jemenas apgabalā Arābijas pussalā, un no 16. gadsimta tā kļuva pazīstama Persijā, Ēģiptē, Sīrijā un Turcijā. Tā bija ārkārtīgi populāra, jo tās īpašības palīdzēja uzlabot modrību un nomoda stāvokli, ļaujot cilvēkiem vairāk laika veltīt garīgām lietām un lūgšanām.
kavos istorija

Pasaulē pirmā kafijas kafejnīca

Pasaulē pirmā kafijas kafejnīca tika atvērta 1475. gadā Konstantinopolē, kas mūsdienās tiek dēvēta par Stambulu. Kafiju dzēra mājās kā ikdienas dzērienu, kā arī pasniedza viesiem kā viesmīlības apliecinājumu. Izejot ārpus mājām, cilvēki apmeklēja kafejnīcas, lai ne tikai dzertu kafiju, bet arī lai aprunātos, klausītos mūziku, vērotu māksliniekus, spēlētu šahu, pļāpātu un uzzinātu jaunumus. Bez mūsdienās pieejamajām modernajām tehnoloģijām kafejnīcas ātri kļuva par informācijas apmaiņas un iegūšanas epicentru. Tās bieži dēvēja par "gudro skolām". Tā kā Meku katru gadu apmeklēja tūkstošiem svētceļnieku no visas pasaules, zināšanas par šo "Arābijas vīnu", kā to ātri vien sāka dēvēt, sāka izplatīties.
kavos istorija

Uz Eiropu

Tad kafijas vēsture sāks mainīties. Šis eksotiskais dzēriens noteikti izraisīja sajūsmu Eiropas ceļotāju vidū, kuri bija ieintriģēti un aizrautības pilni. Tā 17. gadsimtā kafija bija nokļuvusi Eiropā un kļuva arvien populārāka visā kontinentā.

Eiropas kafijas vēsture sākas Itālijā, kur to ieveda no Osmaņu impērijas. Kafijas popularitāti Eiropas reģionos īpaši veicināja Venēcijas tirgotāji, un 1645. gadā Venēcijā tika atvērta pirmā Eiropas kafijas kafejnīca. Kafijas dzeršana kļuva par lielisku preci, īpaši turīgiem cilvēkiem.

Pateicoties Nīderlandes Austrumindijas kompānijai un Britu Austrumindijas kompānijai, kafija kļuva ļoti populāra arī Anglijā. Pirmais kafijas nams Anglijā tika atvērts Oksfordā 1651. gadā, un drīz vien tam sekoja daudzi citi, īpaši Londonā. Kafejnīcas bija paredzētas tikai vīriešiem, kur viņi varēja apspriest darījumus un jaunumus, kā arī socializēties. Runā, ka Londonas kafejnīcās aizsākās daudzi biznesa projekti un idejas.

kavos istorija

Kafija ierodas Parīzē

Parīzē, Francijā, kafiju 1669. gadā ieveda Suleimans Aga (Suleyman Aga), vēstnieks Francijas karaļa Luija XIV galmā. Viņš bija bruņojies ar kafijas maisiņiem, ko dēvēja par ""maģisku dzērienu"". Tikai divus gadus vēlāk, 1671. gadā, kāds armēnis, vārdā Paskāls, atvēra kafijas dzeršanas stendu Senžermēnas gadatirgū. Apmeklētāji ļoti ātri iemācījās meklēt ""petit noir"", un šis nosaukums saglabājies līdz mūsdienām. Tas iezīmēja Parīzes kafejnīcu sākumu, kas, protams, iedvesmoja atvērt kafejnīcas visā Francijā.

Nākamo 30 gadu laikā kafija kļuva par kultūras stūrakmeni arī Austrijā, Vācijā, Spānijā un citviet Eiropā. Tomēr kafijas audzēšana Eiropā bija grūts uzdevums dabiski aukstākā klimata dēļ. Vēlāk Eiropas tirgotāji sāka audzēt kafiju arī citur.

kavos istorija

Kafijas popularitātes pieaugums Āzijā

Līdz 1600. gadam lielākā daļa kafijas pupiņu tika ievestas no Jemenas. Kafijas pupiņas tika stingri zraudzītas, un pie varas esošie darīja visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka auglīgos pupiņu stādus nevar audzēt citur. Tomēr Baba Budans, musulmaņu svētceļnieks, bija gatavs uz visiem laikiem mainīt kafijas vēsturi. Viņš 1600. gadā pameta Meku, lai atgrieztos Indijā, kontrabandas ceļā vedot sauju kafijas pupiņu. Ar britu kolonizatoru palīdzību tās kļuva par pirmās komerciālās kafijas nozares sēklām pasaulē ārpus Āfrikas un Arābijas, kur kafiju ražo vēl šodien.

Pirmie kafiju Indonēzijā ieveda holandiešu tirgotāji 17. gadsimta beigās, un nākamā gadsimta laikā tā nonāca desmitos Indonēzijas salu, piemēram, Sulavesi, Sumatrā, Javas salā un Bali. Īsu laiku vairākas Indonēzijas salas bija vienas no lielākajām kafijas ražotājām pasaulē.

19. gadsimtā franču kolonizatori kafiju sāka audzēt Taizemē, Vjetnamā, Kambodžā un Laosā. Holandieši beidzot ieguva atļauju audzēt kafiju 17. gadsimta otrajā pusē, un viņiem tas veiksmīgi izdevās Javas salā, kas mūsdienās ietilpst Indonēzijā. Augi uzplauka, un holandieši ieguva nozīmīgu lomu kafijas tirdzniecībā.

kavos istorija

Pāri Atlantijas okeānam – kafijas izcelsme Jaunajā pasaulē

Virdžīnijas kolonijas dibinātājs kapteinis Džons Smits (John Smith) 1607. gadā iepazīstināja ar kafiju citus Džeimstaunas kolonistus. Tomēr sākumā tā netika īpaši cienīta, un lielāka priekšroka tika dota tējai. 1670. gadā Dorotija Džonsa (Dorothy Jones) kļuva par pirmo personu, kas saņēma licenci kafijas tirdzniecībai Bostonā. Līdz 1700. gadu vidum daudzi krodziņi tika dēvēti arī par kafejnīcām, taču tēja joprojām bija iecienītākais dzēriens. Tikai tad, kad sacelšanās pret Lielbritāniju izraisīja visas tējas izmešanu jūrā un tās dzeršanu vairs neuzskatīja par patriotisku, kafija kļuva arvien populārāka.

Jaunās pasaules karstie, tropiskie laikapstākļi tika uzskatīti par jaunu ideālu kafijas audzēšanai, un kafijas plantācijas ātri izplatījās visā Centrālamerikā, un pirmā kafijas raža tika novākta 1726. gadā. Arī Latīņamerikas valstīs ir ideāli apstākļi kafijas audzēšanai – labs saules un lietus līdzsvars, augsta un mitra temperatūra un bagāta augsne. Līdz 18. gadsimta vidum Latīņamerikas valstis kļuva par vienām no lielākajām kafijas ražotājām, izcērtot plašas tropisko mežu teritorijas, lai izveidotu plantācijas. Mūsdienās Brazīlija ir lielākā kafijas ražotāja pasaulē.

kavos istorija

Mēs ceram, ka jums patika uzzināt vairāk par kafijas bagāto vēsturi, kas katru dienu turpina uzmundrināt un iedvesmot miljoniem cilvēku visā pasaulē. Vēlaties uzzināt vairāk iedvesmojošu stāstu par kafiju? Atklājiet 16 faktus par kafiju, kas uzlabos jūsu dienu, vai iepazīstieties ar kafijas degustāciju pasauli.
kavos istorija

Šodienas kopienas favorīti

Atklājiet mūsu mājas lapas populārākos rakstus
Sužinokite apie kavos kultūrą

Lasiet vairāk rakstu par ...