main content
understanding-coffee

Kohvi päritolu

"Kust kohv pärineb? Ja miks on erinevate kohvide maitse erinev?

Lugege meie ekspertide juhendit kohvi kasvatamise, kohviubade liikide ja tähtsa röstimise kohta."


Tagasihoidlik kohviuba on võimeline tõeliselt hämmastavateks asjadeks. Kohvitaime marjades asuvad oad on peidetud aare, mida inimesed kogu maailmas hindavad. Briti kohviühingu andmetel juuakse Ühendkuningriigis tervikuna umbes 95 miljonit tassi kohvi päevas! Kuid hoolimata sellest maailmakuulsast armastusest mõtlevad inimesed harva, kust need oad, mida nad joovad, pärinevad ja miks erinevad kohvid nii erinevalt maitsevad. 

NESCAFÉ on koostanud selle juhendi, et rääkida teile kõike kohvi päritolust, araabika ja robusta kohviubade erinevusest ning tähtsast röstimisprotsessist.

coffee bean parallax image

Kust kohv pärineb?

Kohvi kasvatatakse rohkem kui 50 kohvivöös asuvas riigist, sealhulgas Aafrikas, Ladina-Ameerikas ja Aasias. Nendes piirkondades on just õige kombinatsioon kõrgusest, pinnasest ja ilmastikuoludest, mis tagab täiusliku kliima kõige maitsvamate ubade kasvatamiseks.

 • 88D732CF-B57D-43F0-9465-E860B5F2ED4E_desktop_mobile

  Aafrika kohv

  Aafrika kohvi peetakse oma imeliselt eripärase maitse tõttu üheks maailma parimaks kohviks. Traditsiooniliselt on Aafrika kohvil järgmised omadused:

   

  • Siirupine
  • Keskmine happesus
  • Kerge kuni keskmine röst
 • EE18E75A-A5B4-443A-A42A-E1D1019AF2CA_desktop_mobile

  Ladina-Ameerika

  Ladina-Ameerikast pärit kohvi peetakse üheks maailma tähtsaimaks kohviks ja see moodustab suurema osa supermarketite riiulitel leiduvatest segudest. Seda nauditakse kõikjal, mis tuleneb peamiselt selle ümarast maitsest. Mõned Ladina-Ameerika kohvi peamised omadused on järgmised:

   

  • Pähkline
  • Madal happesus
  • Kerge või keskmine röst
 • 0CBBA46C-B6F2-43FD-BEF2-C12A14FCCF8B)_desktop_mobile

  Aasia

  Aasia on koduks mõnedele kõige ainulaadsematele kohvisegudele, mille julged ja ainulaadsed maitsed ei ole teiste kohvisegudega võrreldavad. Tavaliselt võib eeldada, et Aasia kohv on järgmiste omadustega:

   

  • Mahe
  • Õrna happesusega
  • Tumeda röstiga
coffee bean parallax image

Õppige oma kohviube tundma

Võib-olla üllatab teid, et kohvioad pärinevad tegelikult kohvitaime viljadest (marjadest). Marjad on söödavad, kuid nende maitse ei meenuta sugugi kohvi, vaid on tegelikult maheda ja kergelt magusa maitsega, mis on kaugel sees peituvast rikkalikust ja maitsekast kohvioast.

Kohvitaimi on üle 120 sordi ja igal sordil on oma eriline maitse. Enamik kohvisid, mida me joome, on valmistatud kas araabika või robusta kohviubadest või nende kahe segust.

arabica-coffee-beans-thumbnail-desktop
Araabika

"Araabika kohvioad on üks populaarsemaid sorte ja arvatakse, et see on üks esimesi kohviliike, mida on kunagi kasvatatud ja mille ajalugu ulatub 100 a...

"Araabika kohvioad on üks populaarsemaid sorte ja arvatakse, et see on üks esimesi kohviliike, mida on kunagi kasvatatud ja mille ajalugu ulatub 100 aasta taha. Need oad on tuntud elava ja kompleksse maitse poolest ning kohvikasvatajad armastavad neid pehme ja vähem happelise maitse tõttu.

Araabika kohviube on kahte liiki, Typica ja Bourbon. Typica on mõnikord tuntud ka kui Sumatra ja Arabigo ning arvatakse, et just see liik on esimene avastatud uba. Bourboni seevastu peetakse Typica looduslikuks mutatsiooniks ning see pakub tasakaalustatumat ja veidi magusamat maitset, mistõttu on see kohviarmastajate seas populaarne valik."

Näita rohkem

robusta-coffee-beans-thumbnail-desktop
Robusta kohvioad

Tavaliselt Aafrikas ja Indoneesias kasvatatud robusta kohviubade kofeiinisisaldus on suurem ja seetõttu on nende maitse palju sügavam ja tugevam kui a...

Tavaliselt Aafrikas ja Indoneesias kasvatatud robusta kohviubade kofeiinisisaldus on suurem ja seetõttu on nende maitse palju sügavam ja tugevam kui araabika kohvisordil. See on populaarne valik espressode jaoks, sest annab rikkaliku maitse ja vahukihi ning seda kasutatakse laialdaselt ka lahustuvas kohvis.
 

Näita rohkem

Miks kohvi röstitakse?

 • 1FF7E457-1840-46EB-A50A-7528E65E42BB_desktop_mobile

  Kerged röstid

  Kergelt röstitud kohvi maitse on mahedam ja teraviljasem, tummisust vähe ja happesust palju.

 • A25E2A60-A531-4F31-AD82-08DFA1BB2A75_desktop_mobile

  Keskmised röstid

  Keskmise röstiga kohv on tugevama maitsega, tummisem, vähem happeline ja võib olla kõikidest röstimisviisidest kõige puuviljasem ja magusam.

 • 147A4EF4-903D-48C3-A552-C64039514843_desktop_mobile

  Tumedad röstid

  Tume röst on kõige intensiivsem ja mõrudam ning palju vähem happeline kui teised röstitüübid. Neil võib olla ka suitsune või šokolaadine magus maitse.


Röstimine on kohviubade kuumutamise protsess, mis annab kohvile rikkaliku ja aromaatse maitse, mida me teame ja armastame. Värsked kohvioad on tegelikult rohelise värvusega ja rohulõhnalised, kuid kui neid röstitakse, toimuvad keemilised muutused, mis on tingitud sellest, et oad viiakse väga kiiresti kõrgele temperatuurile. Selle muutuse tõttu muutuvad nad ka sügavpruuniks ja omandavad imeliselt maheda lõhna. Pärast röstimist on nad jahvatamiseks ja teie lemmiksegude valmistamiseks valmis.

503D8AB5-67BD-4C98-9AC4-03EAA7819EC1_desktop_mobile

Lõplik maagia peitub valmistamises

Pärast seda, kui oad on kasvatatud, korjatud ja röstitud, on see, mis järgmiseks juhtub, sama oluline, kui soovite saada täiuslikku tassitäit. Kas soovite kohvi rikkalike ja keerukate maitsete kohta rohkem teada saada? Lugege meie juhendit kohvi degusteerimise kohta.