Olete välja logitud
Tundke oma kohvi

Kuidas valmistatakse kofeiinivaba kohvi?

3 minutit

Me kõik teame, et kohv sisaldab kofeiini. Kofeiinivaba kohv on hea valik inimestele, kes naudivad kohvi, kuid soovivad vähendada kofeiini kõrvalmõjusid. See muudab selle ideaalseks hilisõhtuseks vestluseks või hommikukohvi asendamiseks millegi veidi rahustavamaga. Kuidas valmistatakse kofeiinivaba kohvi?

Parim kofeiinivaba kohv

Mis on kofeiinivaba kohv?

Kohvioad sisaldavad loomulikult kofeiini. Kuigi kofeiin on just see, mida paljud inimesed otsivad, kui nad tassikese järele haaravad, saab ube töödelda, et eemaldada suurem osa stimulandist, luues joogi, mida saab nautida mis tahes ajal. Kofeiinivaba kohv on sama maitsega kui tavaline kohv, kuid sellest on eemaldatud suurem osa kofeiini. Kofeiinivaba kohv sisaldab endiselt väga väikest kogust kofeiini, umbes 3% võrreldes tavalise kohviga, kuna 100% kofeiini ei saa täielikult eemaldada. Kofeiini eemaldamiseks kohviubadest on mitmeid viise, mis enamasti hõlmavad vett, orgaanilisi lahusteid või süsihappegaasi.

Parim kofeiinivaba kohv

Kuidas valmistatakse kofeiinivaba kohvi?

Alates sellest, kui NESCAFÉ® lõi 1961. aastal esimese kofeiinivaba kohvi, on kohvioast kofeiini eraldamiseks välja töötatud erinevaid meetodeid, näiteks Šveitsi veemeetod, süsihappegaasi ja metüülkloriidi meetod. NESCAFÉ® kasutab aga kofeiini eraldamiseks vett, mis võimaldab säilitada kogu kohvi aroomi ja maitse ilma muude kemikaalide kasutamiseta.

Kofeiinivaba kohv

Kofeiinivaba: NESCAFÉ® moodi

Enne röstimist kastetakse kohvioad kuuma voolavasse vette, et ekstraheerida suurem osa kofeiinist, sest kofeiin lahustub vees. Kohviube on erinevat tüüpi, kaks peamist on Arabica ja Robusta, mõlemad on erineva kofeiinisisaldusega. Seetõttu varieeruvad kofeiini eemaldusprotsessi parameetrid sõltuvalt kofeiini eemaldamist vajavast kohvisegust.

Kui kohviubadest on vedeliku faasis kofeiin ekstraheeritud, kuivatatakse kohvioad kuuma õhuga, mis aurustab eelmises protsessis kasutatud vee. Kui kohviubade tavapärane niiskus on taastatud, on tulemuseks kohvioad, mille kofeiinisisaldus on vähenenud, täpsemalt 97%, ja mis säilitab samad maitseomadused ja tunnetuse kui tavalised või töötlemata kohviubad, kuid tavaline tass kofeiinivaba kohvi sisaldab 2 mg kofeiini, võrreldes 70–140 mg kofeiiniga tavalises kohvis. Sellest hetkest alates on kohvioad valmis röstimiseks sama meetodiga nagu tavaline või töötlemata kohv, mis on aluseks NESCAFÉ® kofeiinivabale kohvile.

 
Kofeiinivaba kohv

Süsihappegaas

Süsihappegaasiga saab eraldada erinevaid keemilisi aineid ja antud juhul kohvist kofeiini. Eraldumine saavutatakse, kui see pumbatakse läbi kohviubade. Superkriitiline CO2 tungib kohviubade pragudesse nagu gaas, kuid lahustab kofeiini nagu vedelik.

Pärast ubade leotamist vees, mis laiendab rakustruktuure ja lihtsustab kofeiini molekulide eraldamist, puutuvad need mitu tundi kokku superkriitilise CO2-ga. Tänu sellele meetodile, mis jätab süsivesikud ja valgud puutumata, ei muutu kofeiini vabastamise tulemusel maitse nii palju. 
Kofeiinivaba kohv

Metüülkloriid

Metüleenkloriid on keemiline lahusti, mis eemaldab kohviubadest kofeiini. Vanasti kasutati kemikaalina benseeni, kuni avastati, et see on kantserogeenne. Nüüd on ettevõtted läinud üle teistele kemikaalidele. Kõige levinumad neist on etüülatsetaat ja metüleenkloriid. Metüülkloriidiga seoses on siiski olnud rohkem vastuolusid, sest kokkupuude suurte kogustega on mürgine ja põhjustab kesknärvisüsteemi kahjustusi.

Kõigepealt töödeldakse ube auruga, et kofeiin eralduks kohviubade sisemusest välispinnale. Kui see on tehtud, kantakse metüülkloriid otse ubadele, eemaldades kofeiini, seejärel rakendatakse kohvile taas auru. See eemaldab kõik lahustijäägid. Seejärel kuivatatakse ja röstitakse oad samamoodi nagu muud rohelised kohvioad. Selline kofeiini eemaldusprotsess eemaldab kohvipartiist 96–97% kofeiini.
Kofeiinivaba kohv

Kofeiinivaba või mitte?


Võib-olla mõtlete, kas kofeiinivaba kohv on teie jaoks õige valik. Ei ole olemas õiget ega valet vastust, sest see sõltub igaühe enda eelistustest. NESCAFÉ® pakub laia valikut kofeiinivaba kohvi ning nii kofeiinivabal kui ka tavalisel kohvil on oma koht tasakaalustatud toitumise ja tervisliku eluviisi juures.


Tasub meeles pidada, et kuigi kofeiinivaba kohvi kofeiinisisaldust on märkimisväärselt vähendatud, ei ole see siiski täiesti kofeiinivaba. Kofeiinivaba kohvi ja tavalise kohvi võrdlemisel on tuvastatud, et kofeiinivaba kohv sisaldab keskmiselt 97% vähem kofeiini.


Ükskõik, mida eelistate, avab rohkem valikuid, nagu kofeiinivaba kohv, lõputuid võimalusi, et oma päevast rohkemate valikute, maitsete ja mugavusega maksimumi võtta.

Tänased kogukonna lemmikud

Avastage veebilehelt kõige meeldivamaid artikleid
Tutvuge kohvikultuuriga

Avastage rohkem artikleid teemal ...