main content
understanding-coffee

Kafijas izcelsme

"No kurienes nāk kafija? Un kāpēc dažādas kafijas garšo atšķirīgi?

Izlasi mūsu ekspertu sagatavoto ceļvedi par to, kur kafija tiek audzēta, kādi ir kafijas pupiņu veidi un kā noris tik svarīgais grauzdēšanas process."

No skata necilā kafijas pupiņa ir spējīga paveikt patiesi apbrīnojamas lietas. Kafijas pupiņas, kas sākumā atrodas kafijas auga ogu centrā, ir apslēptais dārgums, ko novērtē cilvēki visā pasaulē. Patiesībā atbilstoši Lielbritānijas Kafijas asociācijas datiem tikai Lielbritānijā vien dienā tiek izdzerti 95 miljoni tašu kafijas! Taču, neraugoties uz vispasaules mīlestību pret kafiju, cilvēki reti aizdomājas par kafijas izcelsmi un to, kāpēc dažādas kafijas garšo tik atšķirīgi.

Mēs, NESCAFÉ, esam izveidojuši šo ceļvedi, lai tev pastāstītu visu par to, no kurienes nāk kafija, par atšķirībām starp dažādām kafijas pupiņām, piemēram, arabikas un robustas kafijas pupiņām, un par to, kā noris tik svarīgais grauzdēšanas process.

coffee bean parallax image

No kurienes nāk kafija?

Kafija tiek audzēta vairāk nekā 50 valstīs, kas ietilpst "kafijas joslā", tostarp Āfrikā, Latīņamerikā un Āzijā. Šajos reģionos ir vajadzīgais augstuma virs jūras līmeņa, augsnes un laikapstākļu salikums, kas nodrošina ideālu klimatu visgardāko kafijas pupiņu audzēšanai.

 • 88D732CF-B57D-43F0-9465-E860B5F2ED4E_desktop_mobile

  Āfrikas kafija

  Āfrikas kafija tās īpašās garšas un aromāta dēļ tiek uzskatīta par vienu no vislabākajām pasaulē. Tradicionāli Āfrikas kafijai piemīt šādas īpašības:

   

  • Sīrupainība
  • Vidējs skābums
  • No viegla līdz vidējam grauzdējumam
 • EE18E75A-A5B4-443A-A42A-E1D1019AF2CA_desktop_mobile

  Latīņamerika

  Latīņamerikā, kas tiek uzskatīta par vienu no pasaules kafijas metropolēm, tiek audzētas vairums kafijas pupiņu, kas šobrīd veido lielveikalu plauktos esošos kafijas maisījumus. Šīs kafijas noapaļotā garša nosaka to, ka tā patīk vairumam cilvēku. Dažas no Latīņamerikas kafijas raksturīgākajām īpašībām ir:

   

  • Riekstainība
  • Zems skābums
  • No vieglai līdz vidējai grauzdējuma pakāpei
 • 0CBBA46C-B6F2-43FD-BEF2-C12A14FCCF8B)_desktop_mobile

  Āzija

  Āzija ir dažu visunikālāko piesātinātas garšas kafijas maisījumu dzimtene. Parasti tiek sagaidīts, ka Āzijas kafija būs:

   

  • Ar zemes notīm
  • Ar maigu skābumu
  • Tumša grauzdējuma
coffee bean parallax image

Iepazīsti savas kafijas pupiņas

Iespējams, tas tevi pārsteigs, bet kafijas pupiņas tiek iegūtas no kafijas auga augļiem (sauktiem par "ķiršiem" jeb "ogām"). Ķirši ir ēdami, bet tie nemaz negaršo pēc kafijas, tiem ir maiga un nedaudz salda garša, kas nemaz nelīdzinās tam, kā garšo iekšā esošās bagātīgās un aromātiskās kafijas pupiņas.

Pasaulē ir vairāk nekā 120 kafijas augu šķirnes, un katrai no tām piemīt sava raksturīgā garša un aromāts. Vairums kafijas, kuru mēs dzeram, ir ražota no arabikas vai robustas kafijas pupiņām, vai ir abu šo šķirņu kafijas pupiņu maisījums.

arabica-coffee-beans-thumbnail-desktop
Arabika

"Arabikas kafijas pupiņas ir viena no vispopulārākajām šķirnēm, un tā tiek uzskatīta par vienu no pirmajām jebkad audzētajām kafijas šķirnēm ar 100 gadus senu vēsturi. Šīs pupiņas, kas pazīstamas ar savu spilgto un komplekso aromātu, ir kafijas baudītāju iemīļotas, jo ir ar vienmērīgu un mazāk skābu garšu. 

Eksistē divu veidu arabikas kafijas pupiņas – Typica un Bourbon. Typica dažkārt tiek saukta par Sumatra un Arabigo un tiek uzskatīta par pirmo jebkad atklāto kafijas pupiņu šķirni. Savukārt Bourbon tiek uzskatīta par Typica dabisko mutāciju un ir mazliet saldāka, tāpēc ir iecienīta kafijas baudītāju vidū."

robusta-coffee-beans-thumbnail-desktop
Robustas kafijas pupiņas

Robustas kafijas pupiņas, kas tiek plaši  audzētas Āfrikā un Indonēzijā, piedāvā daudz dziļāku un spēcīgāku aršu nekā arabika. Šī ir populāra izvēle espreso kafijai, jo tai ir bagātīga garša un "crema" kārta, un šīs šķirnes kafijas pupiņas tiek plaši izmantotas arī šķīstošās kafijas ražošanā.

Kāpēc kafija tiek grauzdēta?

 • 1FF7E457-1840-46EB-A50A-7528E65E42BB_desktop_mobile

  Viegli grauzdējumi

  Viegli grauzdētai kafijai ir maigāka un apdedzinātu graudu garša, tā ir viegla un ar augstu skābuma pakāpi.

 • A25E2A60-A531-4F31-AD82-08DFA1BB2A75_desktop_mobile

  Vidēji grauzdējumi

  Vidēji grauzdēta kafija ir ar spēcīgāku aromātu, noapaļotāka, mazāk skāba un var būt visaugļainākā un saldākā salīdzinājumā ar pārējām grauzdējuma pakāpēm.

 • 147A4EF4-903D-48C3-A552-C64039514843_desktop_mobile

  Tumši grauzdējumi

  Tumšs grauzdējums ir visintensīvākais un rūgtākais un ir daudz mazāk skābs nekā pārējie grauzdējuma veidi. Tam var piemist arī dūmakaina un šokolādei līdzīga salda garša.


Grauzdēšana ir process, kurā kafijas pupiņas tiek karsētas, lai iegūtu bagātīgo un aromātisko garšu, kuru mēs zinām un mīlam. Tikko novāktas kafijas pupiņas ir zaļā krāsā un ar zālei līdzīgu smaržu, bet grauzdēšanas rezultātā, pupiņas ļoti ātri uzkarsējot līdz augstai temperatūrai, notiek ķīmiskas izmaiņas. Pēc grauzdēšanas pupiņas var malt un pagatavot tavus iecienītos kafijas maisījumus.

503D8AB5-67BD-4C98-9AC4-03EAA7819EC1_desktop_mobile

Īstā maģija ir apliešanā

Pēc audzēšanas, novākšanas un grauzdēšanas seko gatavošanas process, kas ir ne mazāk svarīgs, ja vēlies baudīt ideālu dzērienu. Gribi uzzināt vairāk par kafijas bagātīgajām un kompleksajām garšām? Tad izlasi mūsu kafijas degustēšanas ceļvedi.