You are signed out
Izzini savu kafiju

Uzziniet savus kafijas grauzdēšanas veidus

3 min
Jūsu rīta kafijas tasīte apvieno tik daudz. Lai panāktu nevainojamu, uzmundrinošu garšu, kas padara jūsu dienu labāku, NESCAFÉ® kafija tiek pakļauta unikālam kafijas grauzdēšanas procesam, kas nosaka visu, sākot no kofeīna satura un beidzot ar kopējo garšu. Grauzdēšana patiešām ir māksla pati par sevi, un jūs būsiet pārsteigti, uzzinot, cik smalkas atšķirības (pat daži temperatūras grādi) var mainīt kafijas pupiņu garšu.
Kafijas grauzdēšana

1. solis: Kafijas pupiņu izlobīšana 

Pirms grauzdēšanas kafijas pupiņas ir jāizloba no daudzajiem kafijas ķirša slāņiem. Kafijai mēs izņemam un izmantojam tikai tās kafijas pupiņas, kas atrodas pašā ogas vidū (parasti tur ir divas kafijas pupiņas). Kafijas oga sastāv no aptuveni sešiem slāņiem: ārējās miziņas, mīkstuma, gļotām, pergamenta, sudraba miziņas un svarīgajām kafijas pupiņām vidū.
kokybiška skrudinta kava

6 kafijas slāņu apraksts

Ārējā miziņa / eksokarps: Kafijas sēklas klāj mīkstums, līdzīgi kā parastos ķiršus. Augļa attīstības sākumā šis kafijas ķirša ārējais slānis ir zaļš. Auglim nobriestot, tas kļūst dzeltens, tad oranžs un visbeidzot – sarkans. Mīkstums / gļotāda / mezokarps: Kafijas ķiršu nākamais slānis ir tāds pats kā citiem augļiem ar sēklām. Tas ir salds, lipīgs slānis, kas pārklāj katru kafijas sēkliņu, ir bagāts ar cukuriem, un tam ir liela ietekme uz kafijas pupiņu garšu.

Pektīns: Tas palīdz aizsargāt kafijas pupiņas. To veido celulozes slānis. Pergaments / endokarps: Tas ir biezs, apvalkam līdzīgs slānis, kas ieskauj pupiņas un pēc izžāvēšanas attāli atgādina pergamenta papīru. Sudraba krāsas slānis / sausna: Ļoti smalka kārtiņa ar sudraba spīdumu, no kurienes arī cēlies nosaukums. Šis slānis paliek uz sēklām (kafijas pupiņām) un tiek noņemts grauzdēšanas procesā. To bieži var saukt arī par sausnu.

Sēklas / kafijas pupiņas: Kafijas graudiņi (kafijas pupiņas jeb sēklas), kas vēl atrodas ķiršu iekšpusē, pēc to grauzdēšanas līdz pilnībai kļūst par mums visiem zināmo un iecienīto kafiju.

kokybiška skrudinta kava

2. solis: Kafijas pupiņu sagatavošana

Pirms kafijas pupiņas tiek grauzdētas, tām jāiziet īpašs sagatavošanas posms, ko var veikt gan mazgāšanas, gan dabiskā procesā.

Sausais/dabīgais process

Sausais process, ko dēvē arī par nemazgātu vai dabīgo kafiju, ir senākā kafijas apstrādes metode. Pēc ražas novākšanas visus ķiršus notīra un novieto saulē, lai žāvētu uz galdiem vai plānās kārtās uz terases. Dabiskais/sausais process nozīmē, ka kafijas pupiņas tiek žāvētas ķiršos pirms to atdalīšanas. Atdalīšanas laikā kafijas sēklām noņem ārējo, mīksto slāni. Pēc kafijas ķiršu novākšanas tās ir jāatdala 24 stundu laikā. Ķiršiem, kas nav atdalīti 24 stundu laikā, var rasties pārāk augļains, puvuma aromāts, kas var sabojāt kafijas kvalitāti.

Slapjais/kafijas mazgāšanas process

Kafijas mazgāšanas procesa laikā kafijas pupiņas žāvē bez ķiršiem, atdala un pēc tam tās parasti fermentē, lai palīdzētu atdalīt atlikušo pektīnu no pupiņām un pergamenta, un visbeidzot pupiņas pirms žāvēšanas mazgā un attīra. Slapjā procesā laikā pirms žāvēšanas noņem augļa daļu, kas pārklāj sēklas/ pupiņas. Kafiju, kas apstrādāta ar slapjo metodi, sauc par slapji apstrādātu vai mazgātu kafiju. Slapjajai metodei jāizmanto īpašas iekārtas un daudz ūdens.

kokybiška skrudinta kava

Pēc tam kafijas ķiršus šķiro, iegremdējot ūdenī. Slikti vai nenogatavojušies augļi uzpeldēs, bet labi nogatavojušies augļi nogrims. Kafijas ķiršu miziņu un daļu mīkstuma noņem ar mašīnu, izspiežot augļus ūdenī caur sietu. Pupiņās joprojām ir daudz mīkstuma, kas pie tām pieķēries un ir jānoņem. To noņem vai nu ar klasisko fermentācijas un mazgāšanas metodi, vai arī ar jaunāku metodi, ko dēvē par mašīnveida slapjo apstrādi. Ticiet vai nē, bet šī sagatavošana pirms grauzdēšanas procesa ietekmē garšu! Dabiski žāvējot, var sagaidīt augļaināku garšu, ko rada dabisko cukuru fermentācija mīkstumā. Tomēr mazgāšanas procesā iegūtā garša ir spilgtāka. Tas ir tāpēc, ka tiek atdalīta visa mīkstuma masa un augļu cukurs, kas ietekmē kafijas pupiņas, un kafijas pupiņu garša kļūst izteiktāka.

kokybiška skrudinta kava

3. solis: Grauzdēšanas process

Interesanti, ka kafijas pupiņas sākotnēji ir zaļas ar zāles smaržu! Bagātīgā, brūnā krāsa, brīnišķīgā garša un aromāts, ko mēs visi baudām, patiesībā rodas, pateicoties rūpīgajam grauzdēšanas procesam, kas tiek veikts pēc to novākšanas. Kad kafijas pupiņas tiek ievietotas kafijas grauzdēšanas cilindrā un tās sāk karsēties, process izraisa ķīmiskas izmaiņas pupiņās, jo tās ļoti ātri tiek pakļautas augstai temperatūrai. Pēc tam, kad tās sasniedz ideālo konkrētā grauzdējuma temperatūru, tās strauji atdzesē, lai nepieļautu to turpmāku grauzdēšanos. Šis process var šķist salīdzinoši vienkāršs, taču, lai nodrošinātu, ka pupiņas tiek grauzdētas atbilstoši standartiem, ir nepieciešama īpaša uzmanība.

Uzziniet vairāk par kafijas grauzdēšanas procesu mūsu rokasgrāmatā.

kokybiška skrudinta kava

Kafijas grauzdējuma veidi

Pastāv četri izplatīti kafijas grauzdēšanas veidi, un visiem tiem piemīt unikāla garša un notis, kas izpaužas dažādos grauzdēšanas procesa posmos. 

1. Viegli grauzdēta kafija

Viegli grauzdēta kafija ir pazīstama arī kā “pirmais krakšķis”, jo kafijas pupiņas ir pirmajā izplešanās un plaisāšanas stadijā.

Šis kafijas grauzdēšanas veids ir tad, kad kafijas pupiņas sasniedz iekšējo temperatūru no 180 °C līdz 205 °C un ir ļoti gaišā krāsā un sausas, bez jebkādas eļļas uz virsmas. Aromāta profils būs diezgan skābs, taču var sagaidīt arī augļu notis un aromātiskāku garšu. 

 

Vai jums garšo viegli grauzdēta kafija? Kāpēc neizmēģināt mūsu NESCAFÉ® Fine Blend? Maiga garša un viegli grauzdēta līdz pilnībai. Savukārt izsmalcinātākajām garšas kārpiņām iesakām izmēģināt mūsu NESCAFÉ® GOLD BLEND Roastery Collection Light Roast. Mūsu grauzdēšanas meistari apvieno 50 gadu pieredzi un gudras grauzdēšanas tehnoloģijas, lai radītu šo neaizmirstamo maisījumu ar bagātīgām karamelizēta medus un grauzdētu cepumu notīm.

kokybiška skrudinta kava

2. Vidēji grauzdēta kafija

Kā liecina nosaukums, vidēji grauzdēta kafija ir vidēji brūnā krāsā, sausa un parasti ar līdzsvarotāku garšu. Šāda kafija tiek grauzdēta 210–220 °C temperatūrā, un daudzi to izvēlas, jo garša, aromāts un skābums harmoniski saplūst, un bieži var sagaidīt arī nedaudz saldāku garšu un spēcīgāku aromātu. 

Ja jums patīk līdzsvarotāka garša un aromāts, izmēģiniet mūsu NESCAFÉ® GOLD BLEND. Tam ir maiga, bagātīga, taču labi līdzsvarota garša. Vai arī, iespējams, NESCAFÉ® AZERA Americano ar neatvairāmi samtaino krēma virskārtu ir piemērota tieši jums.

kokybiška skrudinta kava

3. Vidēji tumši grauzdēta kafija

Grauzdēšanas laikā kafijas pupiņu temperatūra ir 225–230 °C, tāpēc vidēji tumši grauzdēta kafija ir lielisks risinājums tiem, kas meklē nedaudz spēcīgāku garšu nekā vidēji grauzdēta kafija, bet ne tik rūgtu kā tumši grauzdēta kafija. Pateicoties tumšākai krāsai un eļļai uz grauzdēto kafijas pupiņu virsmas, šī veida kafijai ir bagātīga garša, kas tiek raksturota kā gandrīz rūgtensalda. Turklāt, pateicoties ilgākam grauzdēšanas laikam, skābums ir praktiski nemanāms. 

Ja jums garšo kafijas pupiņas ar bagātīgu aromātu un piesātinātu garšu, izmēģiniet mūsu NESCAFÉ® Original. Izgatavota no perfekti grauzdētām, vidēji tumšām kafijas pupiņām, kas nodrošina labi sabalansētu garšas profilu, kuru iecienījuši visi.

kokybiška skrudinta kava

4. Tumši grauzdēta kafija

Tumši grauzdētā kafija ir visspēcīgākais pieejamais grauzdēšanas veids, un to grauzdē temperatūrā no 240 °C līdz 250 °C. Šādi grauzdēta kafija ir melnā krāsā, tai ir eļļaina virsma un ļoti rūgta garša. Aromāts ir ļoti izteikts, ar spēcīgām notīm, un bieži vien šādi grauzdētajā kafijā var atrast arī karameles garšu. 

Vidēji tumši un tumši grauzdētas kafijas pupiņas sasniedz tā saukto ""otro krakšķi"", kas ir saistīts ar grauzdēšanas procesa laikā notiekošu procesu. “Pirmais krakšķis” ir tad, kad kafijas pupiņas dzirdami uzsprāgst kā popkorns vai nedaudz uzpūšas, savukārt “otrais krakšķis” ir nedaudz maigāka skaņa. Tas nozīmē, ka, ja grauzdēšanas process turpināsies pietiekami ilgi, kafijas pupiņas piedzīvos “otro krakšķi”, ko parasti izraisa eļļas, kas no pupiņu iekšpuses sāk spiesties uz āru. 

Tiem, kam garšo tumši grauzdēta kafija, mūsu NESCAFÉ® GOLD BLEND Roastery Collection Dark Roast kafija būs tieši laikā. Ar tumšās šokolādes un grauzdētu riekstu notīm, kas nodrošina bagātīgu un intensīvu garšu, jūs nebūsiet vīlušies. Tiem, kas dod priekšroku kafijai ar spēcīgu un intensīvu garšu, mūsu NESCAFÉ® Black Roast kafija ir īstā izvēle. Izmantojot tikai vislabākās kafijas pupiņas, meistari tās rūpīgi un ilgi grauzdē, līdz tās kļūst melnas, bet ne apdegušas, nodrošinot tām intensīvu garšu, kas nav līdzīga nevienam citam maisījumam.

Tumši grauzdēta kafija

Uzzinot vairāk par kafijas grauzdējumu, pamodināsiet savas sajūtas, padarot katru kafijas tasi daudz vērtīgāku. Vēlaties uzzināt vairāk par savu kafiju? Izlasiet par kafijas bagāto vēsturi.
Tumši grauzdēta kafija

Šodienas kopienas favorīti

Atklājiet mūsu mājas lapas populārākos rakstus
Sužinokite apie kavos kultūrą

Lasiet vairāk rakstu par ...