Olete välja logitud
Tundke oma kohvi

Tundke oma kohvirösti tüüpe

3 minutit
Teie hommikuse kohvitassi sisse läheb palju. Selle laitmatu, meeliülendava maitse saavutamiseks, mis rikastab teie päeva, läbib NESCAFÉ® kohv ainulaadse kohvi röstimisprotsessi, mis määrab kõik alates kofeiinisisaldusest kuni üldise maitseni. Röstimine on tõeline omaette kunst ja te üllatute, kui saate teada, kuidas väikesed erisused (isegi paari kraadine temperatuurimuutus) võivad muuta kohvi maitseomadusi.
Kavos skrudinimas

1. samm: kohviubade eraldamine 

Enne röstimist tuleb oad eraldada kohvikirsi paljudest kihtidest. Kohvi puhul püüame eraldada ja kasutada ainult südamikus olevaid ube (tavaliselt on kaks kohviuba). Kohvikirss koosneb tavaliselt kuuest kihist: väliskestast, viljalihast, liimjast kihist, kilejast kestast, hõbedasest kestast ja kõige tähtsamatest ubadest südamikus.
kokybiška skrudinta kava

Kuue kohvi kihi mõistmine

Väliskest / eksokarp: kohviseemned on kaetud viljalihaga, nagu tavaline kirss. Vilja arengu alguses on see kohvikirsi välimine kiht roheline. Vilja küpsedes muutub see kollaseks, seejärel oranžiks ja lõpuks küpseks punaseks.

Viljaliha / liimjas kest / mesokarp: kohvikirsi järgmine kiht on levinud paljudes luuviljades. See on magus kleepuv kiht, mis katab kõiki kohviseemneid, sisaldab rohkelt suhkruid ja mõjutab suurel määral kohvioa maitset.

Pektiin: see kaitseb kohviube. See koosneb tselluloosikihist.

Kilejas kest / Endokarp: paks koorekiht, mis ümbritseb ube ja kuivades meenutab veidi pärgamendipaberit. Hõbedane kest / aganad: väga õhuke hõbedase läikega kiht, millest tuleneb ka nimetus. See kiht jääb seemnetele (kohviubadele) ja eemaldatakse röstimise käigus. Seda võib sageli nimetada ka aganaks. Seeme / kohviuba: kaunis roheline kohviuba või -seeme, mis on veel kirsi sees, küpseb kohviks, mida me kõik teame ja armastame, kui see on täiuslikult röstitud.
kokybiška skrudinta kava

2. samm: kohviubade ettevalmistamine

Enne kohviubade röstimist peavad need läbima spetsiaalse ettevalmistusetapi, mida saab teha kas pesemise või loodusliku protsessi abil.

Kuiv / looduslik kohviprotsess Kuiv protsess, mida tuntakse ka kui pesemata või naturaalse kohvina, on vanim kohvi töötlemisviis. Pärast saagikoristust puhastatakse terve kirss ja pannakse päikese kätte kuivama laudadele või õhukeste kihtidena terrassidele. Looduslik / kuiv protsess tähendab, et ube kuivatatakse kirsis enne viljaliha eemaldamist. Viljaliha eemaldamine on protsess, mille käigus eraldatakse kohvi seemned viljaliha väliskihist. Pärast kohvikirsside korjamist tuleb need 24 tunni jooksul viljalihast eemaldada. Kui kirsse ei ole 24 tunni jooksul viljalihast eemaldatud, võivad need anda liiga puuviljase, mädanenud maitse, mis võib rikkuda kohvi kvaliteedi.

Märg / pesemis kohviprotsess Pesemisprotsess seisneb selles, et oad kuivatatakse ilma kirsita, eemaldatakse viljalihast ja seejärel tavaliselt kääritatakse, et aidata eraldada ülejäänud pektiin oast ja kilejast kihist, seejärel oad pestakse ja puhastatakse enne kuivatamist. Märja protsessi puhul eemaldatakse enne kuivatamist seemneid/ube kattev vili. Märja meetodiga töödeldud kohvi nimetatakse märgtöödeldud või pestud kohviks. Märja meetodi puhul on vaja kasutada spetsiaalseid seadmeid ja suurt kogust vett.

kokybiška skrudinta kava

Seejärel sorteeritakse kohvikirsid vette kastmisega. Halvad või toored viljad kerkivad pinnale, head küpsed viljad aga vajuvad põhja. Kirsside koor ja osa viljalihast eemaldatakse masinaga, pressides vees olevad viljad läbi sõela. Oa külge jääb veel märkimisväärne osa viljalihast, mis tuleb eemaldada. Seda tehakse kas klassikalise kääritamise ja pesemise meetodi või uuema protseduuriga, mida nimetatakse masinaga märgtöötluseks.

Uskuge või mitte, kuid see eeltöötlus enne röstimist mõjutab maitseomadusi! Looduslikult kuivatades võite viljalihas looduslike suhkrute kääritamise tõttu oodata puuviljasemaid maitseid. Pesemise protsessiga on aga maitsed jõulisemad. Seda põhjustab kogu viljaliha ja puuviljasuhkru eemaldamine, mis mõjutab ube, lastes puhta kohvioa maitsel tugevamalt avalduda.

kokybiška skrudinta kava

3. samm: röstimisprotsess

Huvitaval kombel on kohvioad algselt rohelised ja murulõhnalised! Rikkalik, pruun värvus, imeline maitse ja aroom, mida me kõik naudime, on tegelikult tingitud hoolikast röstimisprotsessist, mille oad pärast saagikoristust läbivad. Kui oad pannakse kohviröstri trumlisse ja neid hakatakse kuumutama, põhjustab see protsess ubades keemilisi muutusi, kuna need saavutavad väga kiiresti kõrge temperatuuri. Seejärel, kui nad on saavutanud selle konkreetse rösti jaoks ideaalse temperatuuri, jahutatakse neid kiiresti, et peatada edasine röstimine. Protsess võib tunduda suhteliselt lihtne, kuid see nõuab teravat silma, et tagada kohvi nõuetekohane röstimine.

Lisateavet kohvi röstimise kohta leiate meie juhendist.

kokybiška skrudinta kava

Kohviröstide tüübid

On olemas neli tavalist kohvi rösti. Kõigil on oma ainulaadsed maitsed ja noodid, mis tulevad esile röstimisprotsessi eri etappides.

1. Heleda röstiga kohv Heleda röstiga kohvi tuntakse ka "esimese pragunemise" nime all, kuna kohvioad on paisumise ja pragunemise esimeses etapis.

Seda tüüpi kohviröst on see, kui kohvioad saavutavad sisetemperatuuri vahemikus 180°c - 205°c ning on väga heleda värvusega ja kuivad, ilma igasuguse õlita pinnal. Maitseprofiil on üsna happeline, kuid võite oodata ka puuviljaseid noote ja aromaatsemat maitset.

Kas teile meeldib kergelt röstitud kohv? Miks mitte proovida meie NESCAFÉ® Fine Blend'i? Mahe maitse ja kergelt röstitud täiuslikkuseni. Või proovige kõige peenemate maitseelamuste jaoks meie NESCAFÉ® GOLD BLEND Roastery Collection Light Roasti. Meie röstimeistrid on kombineerinud 50 aasta pikkuse meisterlikkuse ja nutika röstimistehnoloogia, et luua see unustamatu segu, milles on tunda rikkalikku karamelliseeritud mett ja röstitud küpsist.

kokybiška skrudinta kava

2. Keskmise röstiga kohv

Nagu nimigi ütleb, on keskmise röstiga kohv keskmiselt pruuni värvi, kuiv ja üldiselt tasakaalustatud maitsega. Seda tüüpi kohvirösti röstitakse temperatuuril 210°C-220°C ja paljud eelistavad seda, kuna maitse, aroom ja happesus on harmoonilises segus ning sageli võib oodata ka veidi magusamat maitset ja tugevamat aroomi.

Kui tasakaalukam maitse ja aroom meeldivad teile, proovige meie NESCAFÉ® GOLD BLEND kohvisegu. See on mahe, rikkalik, kuid samas ka täidlane. Või on hoopis NESCAFÉ® AZERA Americano kohvisegu teile, millel on vastupandamatu sametine crema.

kokybiška skrudinta kava

3. Keskmiselt tumeda röstiga kohv

Kohviubade temperatuuri 225–230 °C saavutava keskmiselt tumeda röstiga kohv on suurepärane valik neile, kes otsivad midagi keskmisest veidi tugevama maitsega, kuid mitte nii mõrkjat kui tumeda röstiga kohv. Tumedama värvusega ja röstitud ubade pinnal oleva õliga pakub see tüüp rikkalikku maitset, mida kirjeldatakse peaaegu kui mõrkjasmagusat. Lisaks on tänu pikemale röstimisperioodile happesus peaaegu olematu.

Kui teile meeldivad rikkaliku aroomiga ja maitseküllased kohvioad, proovige meie NESCAFÉ® Original kohvisegu. Valmistatud ideaalselt röstitud keskmise tumedusega kohviubadest, mis tagavad kõigi poolt armastatud tasakaalustatud maitseprofiili.

kokybiška skrudinta kava

4. Tumeda röstiga kohv

Kõige jõulisema röstiprofiili puhul on tumeda röstiga kohv röstitud temperatuuril 240 °C–250 °C. See tüüp on värvilt must, õlise pinnaga ja väga mõrkja maitsega. Maitse on väga tugevate nootidega ja sageli võib selle kohvi puhul märgata ka karamelli noote.

Keskmiselt tumeda ja tumeda röstiga kohvioad läbivad nn teise pragunemise, mis on seotud röstimise käigus toimuva protsessiga. Esimene pragunemine on see, kui kohvioad popkorni laadselt plaksuvad või kergelt paisuvad, samas kui teine pragunemine on veidi vaiksem heli. See tähendab, et kui röstimisprotsess kestab piisavalt kaua, läbivad kohvioad teise pragunemise, mis on tavaliselt tingitud sellest, et õlid hakkavad oa sisemusest väljapoole imbuma.

Tumeda röstiga kohvi eelistajatele on meie NESCAFÉ® GOLD BLEND Roastery Collection Dark Roasti kohv just teile. Rikkaliku ja intensiivse maitse andva tumeda šokolaadi ja röstitud pähklite nootidega, milles te ei pea pettuma. Neile, kes eelistavad tugeva ja intensiivse maitsega kohvi, sobib meie NESCAFÉ® Black Roasti kohvi. Kasutades ainult parimaid ube, on need läbinud hoolika röstimisprotsessi meistrite poolt ja neid on röstitud pikalt, kuni nad on mustad, kuid mitte kõrbenud, andes neile intensiivse maitse, mis ei ole võrreldav ühegi teise seguga.

Tumeda röstiga kohv

Kui te teate rohkem oma kohvirösti kohta, äratab see teie meeled, muutes iga tassi, mida te naudite, palju meeldivamaks. Soovite rohkem teada oma pruuli kohta? Lugege kohvi rikkaliku ajaloo kohta.

Tumeda röstiga kohv

Tänased kogukonna lemmikud

Avastage veebilehelt kõige meeldivamaid artikleid
Sužinokite apie kavos kultūrą

Avastage rohkem artikleid teemal ...