Esate atsijungęs
Pažinkite kavą

Išmanykite kavos skrudinimo būdus

3 min skaityti
Į rytinį kavos puodelį įeina daug dalykų. Kad būtų nepriekaištingas pakylėjantis skonis ir praskaidrėtų diena, NESCAFÉ® kavai taikomas unikalus kavos skrudinimo procesas, nulemiantis viską – nuo kofeino kiekio iki bendro skonio. Skrudinimas yra tikras menas – nustebsite sužinoję, kaip nežymūs skirtumai (pvz., vos keliais laipsniais pakitusi temperatūra) gali pakeisti pupelių skonį.
Kavos skrudinimas

1 žingsnis. Kavos pupelių išėmimas 

Prieš skrudinant pupeles reikia išimti iš daugelio kavos „vyšnios“ sluoksnių. Kavai norime išrinkti ir naudoti tik centre esančias pupeles (paprastai ten yra dvi kavos pupelės). Kavos „vyšnią“ sudaro maždaug šeši sluoksniai: išorinė odelė, minkštimas, gleivės, pergamentas, sidabrinė odelė ir svarbiosios pupelės centre.
kokybiška skrudinta kava

Pažintis su 6 kavos sluoksniais

Išorinė odelė / egzokarpas. Kavos sėklas dengia minkštimas, panašiai kaip vyšnias. Vaisiaus vystymosi pradžioje šis išorinis kavos „vyšnios“ sluoksnis būna žalias. Nokdamas vaisius tampa geltonas, paskui oranžinis, o galiausiai, kai prisirpsta, – raudonas.

Minkštimas / gleivės / mezokarpas. Kitas kavos „vyšnios“ sluoksnis būdingas daugeliui sėklavaisių. Tai saldus lipnus kiekvieną kavos sėklą dengiantis sluoksnis, turintis daug cukraus ir darantis didelę įtaką kavos pupelių skoniui.

Pektinas. Padeda apsaugoti kavos pupeles. Jį sudaro celiuliozės sluoksnis.

Pergamentas / endokarpas. Pupelę gaubiantis storas apvalkalas, kuris išdžiūvęs primena pergamentinį popierių.

Sidabrinė odelė / pelai. Labai plonas sluoksnis su sidabrišku blizgesiu, dėl kurio ir kilo pavadinimas. Šis sluoksnis išlieka ant sėklų (kavos pupelių) ir pašalinamas skrudinant. Dažnai vadinamas pelais.

Sėkla / kavos pupelė. Gražios žalios kavos pupelės (arba sėklos), dar būdamos „vyšnios“ viduje, subręsta ir tampa mums visiems žinoma bei mėgstama kava, kai pupelės iki tobulumo paskrudinamos.

kokybiška skrudinta kava

2 žingsnis. Kavos pupelių paruošimas

Prieš skrudinant, kavos pupelės turi pereiti specialų paruošimo etapą, kuris gali būti atliekamas tiek plaunant, tiek natūraliu būdu.

Sausasis, arba natūralusis, kavos apdorojimo procesas

Sausasis procesas, dar vadinamas neplautos arba natūralios kavos apdorojimu, yra seniausias kavos apdorojimo būdas. Nuėmus derlių, visos „vyšnios“ nuvalomos ir padedamos saulėje, kad išdžiūtų paskleistos ant stalų arba plonais sluoksniais terasose. Natūralusis, arba sausasis, procesas reiškia, kad pupelės džiovinamos dar būdamos „vyšnioje“, prieš pašalinant minkštimą. Išlukštenimas – tai kavos sėklų atskyrimas nuo išorinio minkštimo sluoksnio. Nuskintas kavos „vyšnias“ reikia per 24 valandas išlukštenti. Jei „vyšnios“ per tą laiką neišlukštenamos, gali atsirasti per daug vaisių, puvėsių skonio, bloginančio kavos kokybę.

Drėgnasis, arba nuplaunamasis, kavos apdorojimo procesas

Drėgnojo proceso metu pupelės džiovinamos be „vyšnių“, t. y. išlukštentos, paskui jos paprastai fermentuojamos, kad nuo pupelių ir pergamento atsiskirtų likęs pektinas, galiausiai prieš džiovinimą pupelės nuplaunamos ir išvalomos. Drėgnojo proceso metu, prieš džiovinant sėklas (pupeles), pašalinami jas dengiantys vaisiai. Drėgnuoju būdu apdorota kava vadinama drėgnuoju būdu apdorota arba plauta kava. Taikant drėgnąjį metodą reikia specialios įrangos ir didelio kiekio vandens.

kokybiška skrudinta kava

Paskui kavos „vyšnios“ rūšiuojamos panardinant jas į vandenį. Blogos arba neprinokusios uogos plūduriuoja, o geros prinokusios uogos nuskęsta. „Vyšnios“ odelė ir dalis minkštimo pašalinama mašina, spaudžiant uogas vandenyje per tinklelį. Ant pupelės vis dar lieka nemažai minkštimo, kurį reikia pašalinti. Tai atliekama klasikiniu fermentacijos ir plovimo metodu arba taikant naujesnę procedūrą, vadinamą mašininiu drėgnuoju apdorojimu.

Norite tikėkite, norite ne, šis paruošimas prieš skrudinimą turi įtakos skoniui! Džiovinant natūraliai, dėl natūralių cukrų, esančių minkštime, fermentacijos galima tikėtis vaisiškesnio skonio. Tačiau plaunant išgaunamas ryškesnis skonis. Taip yra todėl, kad pašalinamas visas minkštimas ir vaisių cukrus, kurie turi įtakos pupelėms, todėl labiau atsiskleidžia grynas kavos pupelių skonis.

kokybiška skrudinta kava

3 žingsnis. Skrudinimo procesas

Įdomu, kad kavos pupelės iš pradžių būna žalios ir turi žolės kvapą! Sodrią rudą spalvą, nuostabų skonį ir aromatą, kuriais visi mėgaujamės, iš tiesų lemia kruopštus skrudinimo procesas nuėmus derlių. Kai pupelės įdedamos į kavos skrudintuvo būgną ir pradedamos kaitinti, prasideda cheminiai pokyčiai, nes jos labai greitai pasiekia aukštą temperatūrą. Paskui, kai pasiekia idealią konkrečiai skrudinimo rūšiai taikomą temperatūrą, pupelės greitai atvėsinamos, kad nebūtų skrudinamos toliau. Procesas gali atrodyti gana paprastas, bet, norint užtikrinti, kad pupelės būtų skrudinamos pagal reikiamus standartus, būtinas atidumas.

Sužinokite daugiau apie kavos skrudinimo procesą mūsų vadove.

kokybiška skrudinta kava

Kavos skrudinimo būdai

Yra keturi įprasti kavos skrudinimo būdai, ir kiekvienu būdu skrudinta kava pasižymi unikaliu skoniu ir savitomis natomis, kurios išryškėja skirtingais skrudinimo proceso etapais.

1. Šviesiai skrudinta kava

Šviesiai skrudinta kava siejama su pirmuoju trakštelėjimu, nes pupelės tada pasiekia pirmą išsiplėtimo ir skilinėjimo stadiją.

Šis kavos skrudinimo būdas taikomas tada, kai pupelių vidinė temperatūra pasiekia 180–205 °C, jos būna labai šviesios spalvos ir sausos, o paviršiuje visiškai nėra aliejaus. Išgaunamas gana rūgštus skonis, bet taip pat galima tikėtis vaisinių natų ir daugiau aromato.

Mėgstate šviesiai skrudintą kavą? Kodėl neparagavus „NESCAFÉ® Fine Blend“? Ji švelnaus skonio, lengvai paskrudinta iki tobulumo. O turintiems išrankiausius skonio receptorius siūlome išbandyti „NESCAFÉ® GOLD BLEND Roastery Collection Light Roast“. Ji saldi, su sodriomis karamelizuoto medaus ir skrudintų sausainių natomis – mūsų skrudinimo meistrai derino 50 metų meistriškumo patirtį ir pažangias skrudinimo technologijas, kad sukurtų šį nepamirštamą mišinį.

kokybiška skrudinta kava

2. Vidutiniškai skrudinta kava

Kaip rodo pavadinimas, vidutiniškai skrudinta kava yra vidutiniškai rudos spalvos, sausa ir paprastai labiau subalansuoto skonio. Šios rūšies kava skrudinama iki 210–220°C. Daugelis ją mėgsta, nes skonis, aromatas ir rūgštingumas dera tarpusavyje, taip pat dažnai galima tikėtis šiek tiek saldesnio skonio ir stipresnio aromato.

Jei jums patinka labiau subalansuotas skonis ir aromatas, išbandykite mūsų „NESCAFÉ® GOLD BLEND“. Ji švelnaus, sodraus, bet malonaus skonio. O galbūt jums skirta „NESCAFÉ® AZERA Americano“, pasižyminti nepakartojama aksomine puta.

kokybiška skrudinta kava

3. Vidutiniškai tamsiai skrudinta kava

Vidutiniškai tamsiai skrudinta kava (skrudinamų pupelių temperatūra siekia 225–230 °C) yra puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško šiek tiek stipresnio skonio kavos už vidutiniškai paskrudintą kavą, bet ne tokios karčios kaip tamsiai skrudinta kava. Tamsesnės spalvos skrudintų pupelių paviršius padengtas aliejumi, tokia kava pasižymi sodriu skoniu, apibūdinamu kaip beveik karčiai saldus. Be to, dėl ilgesnės skrudinimo trukmės beveik nepastebimas rūgštumas.

Jei mėgstate sodraus aromato ir sodraus skonio kavos pupeles, išbandykite mūsų „NESCAFÉ® Original“. Ji pagaminta iš puikiai paskrudintų vidutinio tamsumo kavos pupelių, kad būtų gerai subalansuoto skonio, kurį mėgsta visi.

kokybiška skrudinta kava

4. Tamsiai skrudinta kava

Stipriausias skrudinimo būdas. Tamsiai skrudinta kava gaunama skrudinant iki 240–250 °C temperatūros. Šio tipo pupelės yra juodos spalvos, aliejingu paviršiumi ir labai kartaus skonio. Skonis labai ryškus, su stipriomis natomis, dažnai šiuo būdu skrudintoje kavoje galima rasti karamelės užuominų.

Vidutiniškai ir tamsiai skrudintos kavos pupelės patiria vadinamąjį antrąjį trakštelėjimą, susijusį su skrudinimo proceso metu vykstančiu reiškiniu. Pirmasis trakštelėjimas yra tada, kai kavos pupelės garsiai spragteli kaip kukurūzų spragėsiai arba šiek tiek išsipučia, o antrojo trakštelėjimo garsas kiek švelnesnis. Taigi, jei skrudinimo procesas trunka pakankamai ilgai, kavos pupelės trakšteli antrą kartą, paprastai dėl to, kad aliejai pradeda migruoti iš pupelės vidaus į išorę.

Mėgstantiems tamsiai skrudintą kavą mūsų „NESCAFÉ® GOLD BLEND Roastery Collection Dark Roast“ kava yra pats tas. Juodojo šokolado ir skrudintų riešutų natos, suteikiančios sodrų ir intensyvų skonį, nenuvils. Tiems, kurie mėgsta stipraus ir intensyvaus skonio kavą, tiks „NESCAFÉ® Black Roast“. Skrudinimo meistrai kruopščiai skrudina tik geriausias pupeles, kol jos tampa juodos, bet nesudegusios, todėl įgauna tokį intensyvų skonį, kokio neturi joks kitas mišinys.

Tamsiai skrudinta kava

Daugiau sužinoję apie kavos skrudinimą, pažadinsite savo pojūčius, o kiekvienas puodelis, kuriuo mėgaujatės, bus kur kas malonesnis. Norite apie gėrimą sužinoti daugiau? Skaitykite apie turtingą kavos istoriją.
Tamsiai skrudinta kava

Šiandienos bendruomenės mėgstamiausi įrašai

Atraskite keletą labiausiai patikusių straipsnių iš visos svetainės
Sužinokite apie kavos kultūrą

Peržiūrėkite daugiau straipsnių apie...