Esate atsijungęs
Pažinkite kavą

Atraskite savo variantą – kavos stiprumo ir aromato vadovas

5 min skaityti
Kokio stiprumo kavą mėgstate? Supratimas, kas ir kodėl jums patinka, gali praturtinti jūsų kavos gėrimo patirtį. Rinkdamiesi kavos mišinį vietinėje parduotuvėje arba internete, indelio arba pakuotės šone greičiausiai pastebėjote skaičius, paprastai nuo 1 iki 10. Daugelis iš mūsų mano, kad šie skaičiai žymi kavos stiprumą, bet jie reiškia šį tą daugiau!
kavos stiprumas ir aromatas

Ar 10 numeriu pažymėta kava yra stipriausia?

Tiesa ta, kad didesnis skaičius reiškia tamsesnį skrudinimą. Taigi pajusite stipresnį skonį, kuris paprastai būna kartesnis, aštresnis ir intensyvesnis. Tamsiai skrudinta kava išgaunama po antrojo trakštelėjimo (trakštelėjimas – garsus kavos spragtelėjimas, panašus į kukurūzų spragėsių, o dauguma pupelių pasiekia pirmąjį trakštelėjimą). Dėl to išsiskiria daugiau natūralių aliejų, kurie sukuria daug ryškesnį, sodresnį skonį. Kita vertus, silpniau skrudinta kava paprastai pasižymi sausesniu ir vaisiškesniu skoniu.

Skaičiai kavos stiprumo skalėje paprastai atspindi skonio intensyvumą, o ne kofeino kiekį: kava, pažymėta didesniu skaičiumi, yra kartesnė ir tamsesnė, o mažesniu – lengvesnė ir vaisiškesnė.

kavos skonis

Kaip skrudinimas veikia kavos skonį

Kavos skonis labai priklauso nuo skrudinimo proceso. Prieš skrudinimą kavos pupelės būna žalios ir kvepia žole. Būtent per skrudinimo procesą buvo sukurtos skirtingos skrudinimo rūšys, o kiekvieną mišinį kruopščiai ruošia skrudinimo meistrai, kad kiekvienas gurkšnis būtų toks pat gardus, kaip ir ankstesnis. Paprastai kuo ilgiau kavos pupelės skrudinamos, tuo daugiau natūralių aliejų iš jų išsiskiria, todėl jos įgauna stipresnį ir kartesnį skonį.
kavos skonis

Kavos stiprumo skalė

Štai apytikslis vadovas, jei jums įdomu, ką reiškia kavos stiprumo skaičiai. Tačiau nepamirškite, kad skirtingų prekių ženklų kavos skalė gali būti skirtinga.

Šviesiai skrudinta kava

Paprastai silpnesnio ir citrusinių vaisių skonio, nes pupelės skrudinamos ne tiek ilgai, kad išsiskirtų aliejai.

Vidutiniškai skrudinta kava

Gerai subalansuota ir švelni, todėl populiari; pupelių paviršius neriebaluotas.

Vidutiniškai tamsiai skrudinta kava

Intensyvaus ir sodraus skonio, pupelių paviršius šiek tiek riebus. Mūsų kultinis „NESCAFÉ® Original“ mišinys – tai vidutiniškai tamsiai skrudinta, puikiai subalansuota kava.

Tamsiai skrudinta kava

Sodraus ir intensyvaus skonio. Pupelės labai blizgios, aliejingu paviršiumi ir tamsios spalvos.

Labai tamsiai skrudinta kava

Kartoko ir itin intensyvaus skonio. Kavos pupelės blizgios, juodos ir atrodo beveik apanglėjusios. „NESCAFÉ® Black Roast“ – tamsiausiai skrudinta kava, kruopščiai paruošta, kad būtų sodraus skonio.

kavos skonis

Kas lemia kofeino kiekį kavoje?

Yra keletas veiksnių, kurie gali turėti įtakos kofeino kiekiui kavoje. Kai kurie svarbūs dar prieš kavai patenkant į rankas, tačiau verta žinoti, kad įtakos gali turėti ir jos ruošimo būdas.

1. Kavos pupelės

Bene didžiausią poveikį kofeino kiekiui daro mišinyje naudojamos kavos pupelės. Arabikos pupelės dažnai yra populiariausios dėl švelnesnio skonio, bet robustos pupelėse yra iki dviejų kartų daugiau kofeino. Daugumoje tirpiosios kavos mišinių naudojamas jų derinys.

kavos skonis

2. Malamasis dydis

Įdomu tai, kad kuo smulkesnis malimas, tuo daugiau kofeino yra mišinyje. Nepaprastai smulkiai malta kava pasižymi didžiausia ekstrakcija, taigi ir didžiausiu kofeino kiekiu. Kava paprastai būna sumalta viena iš šių formų:

Itin smulkiai: miltelių pavidalo ir lengvos tekstūros, panaši į konditerinį cukrų 

Smulkiai: minkšta, paspaudus sulimpa, panaši į smulkiai sumaltą druską

Vidutiniškai smulkiai: grūdėta tekstūra, beveik kaip smėlio

Vidutiniškai: puri, panaši į durpines samanas

Vidutiniškai rupiai: atrodo kaip akmenuotas smėlis

Stambiai: atrodo tarsi molio dalelės, dribsnių pavidalo jūros druska

Labai stambiai: atrodo kaip malti pipirų grūdeliai, o apčiuopiant – kaip skaldytos kriauklės

 

3. Kaip ruošiate kavą

Kofeino kiekiui įtakos turi ne tik kavos ir vandens santykis, bet ir kavos virimo temperatūra. Iš tiesų, kuo karštesnis vanduo, tuo daugiau kofeino iš kavos išsiskiria. Be to, žinoma, kad tirpiojoje kavoje yra mažiau kofeino nei virtoje kavoje. Taip yra dėl skirtingų virimo metodų, kai malta kava ilgiau liečiasi su vandeniu.

Pažinkite kavą – supratimas apie kavos stiprumą ir skonį praturtins jūsų pasaulį.

kavos skonis

Šiandienos bendruomenės mėgstamiausi įrašai

Atraskite keletą labiausiai patikusių straipsnių iš visos svetainės
Sužinokite apie kavos kultūrą

Peržiūrėkite daugiau straipsnių apie...