Olete välja logitud
Naiste mõjuvõimu suurendamine kohvikasvatuses

Aidates naistel kasvatada paremaid kohvikogukondi

3 minutit

Tutvuge Dorotee Uwimbabaziga, uhke Rwanda kohvikasvatajaga, kes ei lakka kunagi püüdmast täiustada meetodeid, mida ta oma kasvatuses kasutab. Hiljuti avastas ta oma aeda varjupuude istutamise eelised. Need mitte ainult ei kaitse kohvipuid, vaid annavad ka täiusliku komposti, kui nad oma lehed langetavad. „Ma arvan, et need on muutnud minu aia üheks parimaks minu kogukonnas,“ rõõmustab ta.

Dorotee on üks umbes 3500 Rwanda naistest põllumajanduses, kes on saanud kasu 2016. aastal koostöös Kahawatu sihtasutusega käivitatud Nestlé põllumajandustootjate koolitusprogrammist. Selle eesmärgiks on pakkuda koolitust heade põllumajandustavade kohta. Neile õpetatakse erinevaid asju alates finantskirjaoskusest kuni kohvi maailmaturuhindadeni, taimede pügamisest ja rohimisest kuni multšimise ja saagikoristuseni. Meie eesmärk on muuta kohvitootmine tulusamaks. Tuluga kaasneb ka sotsiaal-majanduslik võimestumine ja rahaline kindlustatus.

moteris kavos ūkyje

Teekonna edendamine

Dorotee kasvas üles mägedes Kivu järve lähedal Kiguri külas Rwandas, kus tema mõlemad vanemad olid kohvikasvatajad. „Pärast saagi müümist suutsid mu vanemad meie eest hästi hoolitseda.“

Seega, kui ta hakkas oma peret looma, teadis ta, et kohvi on hea võimalus elatise teenimiseks. Ta säästis piisavalt raha, et osta kohvipuudega maatükk ja alustada saagikoristusega.

kavos augintojos

Dorotee abikaasa on turvamees, kes töötab palju kodust eemal. Seega jääb kasvatuse majandamine Dorotee ülesandeks. „Ta aitab mind kasvatuses kaudselt, sest ta maksab tööliste eest, kes mind abistavad,“ selgitab ta.

Kui Dorotee alustas oma ettevõtmist, ei olnud ta oma saagiga rahul. Kuid 2016. aastal alustas tema tootjaorganisatsioon koostööd Nestlé põllumajandustootjate koolitusprogrammi ja Kahawatu sihtasutusega. Järgnesid tippagronoomide koolitused parimate põllumajandustavade kohta. „Enne Kahawatuga töötamist tootsin 700 kohvipuust (umbes 1,2 aakrit) 500 kilogrammi või vähem, nüüd loodan toota umbes 600 kilogrammi.“

Kuid üks hea saak ei taga kohviistanduse pikaajalist edu. Programm on pühendatud tõelisele järjepidevusele. „Nad hoidsid meiega ühendust ja me õppisime ka seda, kuidas hästi planeerida ja kohvist saadavat tulu uuesti investeerida. Me peame planeerima tööjõu palkamist, materjalide ostmist ja järgmise hooaja saagikoristust.“

Kavos augintoja ir jos šeima

Aeg tõusta

See teadmiste jagamine on täpselt see, mida Nestlé loodab saavutada ülemaailmselt Rwanda ja ka Kenya mõjuvõimu suurendamise programmidega. Me loodame, et koolitusi saab tulevikus levitada kogu Ida-Aafrikas.

Tänu Dorotee ja temasuguste naissoost kohvikasvatajate pingutustele ei jäta tüdrukud kooli pooleli, sest nad näevad teistsugust tulevikku; lapsed, kes ei lõpeta põllutöölisena, sest nende ema saab neile võimaldada koolis edasi käimist; pered, kes ei jää kohvisaakide vahel ilma, sest sissetulek ja toitumisallikad on mitmekesised.

„Kahawatu sihtasutus aitab teha meist paremaid kasvatajaid. Kuid tõeline kasu koostööst nendega on see, et see on võimaldanud mul hoolitseda oma laste heaolu eest,“ ütleb Dorotee. „Ma olen suutnud osta neile koolivormid ja maksta nende kooliskäimise eest. Mul on suured lootused, et tänu kohvile suudan maksta nende hariduse eest, kuni nad kõik lõpetavad oma õpingud. Olen õnnelik naine õnnelikus kodus tänu kohvile.“

Kavos ūkyje dirbančios moterys

Tänased kogukonna lemmikud

Avastage veebilehelt kõige meeldivamaid artikleid
Sužinokite apie kavos kultūrą

Avastage rohkem artikleid teemal ...