main content
understanding-coffee

Kavos kilmė

"Iš kur atkeliauja kava? Ir kodėl skirtingų kavų rūšių skonis skiriasi?
Norėdami sužinoti, kur auginama kava, kokios būna pupelių rūšys ir koks svarbus yra skrudinimo procesas, perskaitykite mūsų ekspertų vadovą."

Kukli kavos pupelė gali išties daug. Pačiame kavamedžių uogų centre subręstančios pupelės – tikras paslėptas lobis, kurį vertina žmonės visame pasaulyje. Tiesą sakant, Britanijos kavos asociacijos duomenimis Jungtinėje Karalystėje iš viso išgeriama apie 95 milijonus kavos puodelių per dieną! Tačiau nepaisant viso pasaulio meilės, žmonės retai susimąsto, kokia yra pupelių, iš kurių pagaminta jų geriama kava, kilmė ir kodėl skirtingų kavos rūšių skonis yra toks skirtingas.

NESCAFÉ bendrovėje mes parengėme šį vadovą, kuriame pasakojame apie tai, iš kur atkeliauja kava, kuo skiriasi pupelės, pavyzdžiui, arabikos ir robustos, ir kuo toks svarbus skrudinimo procesas.

coffee bean parallax image

Iš kur atkeliauja kava?

Kava auginama daugiau nei 50 šalių aplink Kavos juostą, įskaitant Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir Azijoje.
Šiose vietovėse tiesiog susidariusi tinkamiausia aukščio virš jūros lygio, dirvožemio ir oro kombinacija, užtikrinanti puikų klimatą skaniausioms pupelėms auginti.

 • 88D732CF-B57D-43F0-9465-E860B5F2ED4E_desktop_mobile

  Afrika

  Manoma, kad nuostabiu skoniu išsiskirianti afrikietiška kava yra viena geriausių pasaulyje. Tradiciškai kava iš Afrikos išsiskiria šiomis savybėmis:

   

  • Intensyvios prieskonių ir švelnios žemiškos natos
  • Vidutinis rūgštingumas
  • Nuo šviesaus iki vidutinio skrudinimo
 • EE18E75A-A5B4-443A-A42A-E1D1019AF2CA_desktop_mobile

  Lotynų Amerika

  Manoma, kad Lotynų Amerika yra viena iš pasaulio kavos sostinių, o joje auginama kava šiandien sudaro didžiąją dalį mišinių, kuriuos galima rasti prekybos centrų lentynose. Harmoningas šios kavos skonis patinka daugumai kavos mėgėjų. Keletas pagrindinių savybių, kuriomis išsiskiria kava iš Lotynų Amerikos:

   

  • Riešutų natos
  • Žemas rūgštingumas
  • Šviesaus ar vidutiniso skrudinimo
 • 0CBBA46C-B6F2-43FD-BEF2-C12A14FCCF8B)_desktop_mobile

  Azija

  Iš Azijos yra kilę vieni unikaliausių kavos mišinių, išsiskiriančių drąsiais, ypatingais, į nieką kitą nepanašiais skoniais.
  Įprastai galima tikėtis, kad kavai iš Azijos bus būdingos šios savybės:

   

  • Žemiškos natos
  • Švelnus rūgštingumas
  • Tamsaus skrudinimo
coffee bean parallax image

Sužinokite apie kavos pupeles daugiau

Galbūt nustebsite sužinoję, kad kavos pupelės iš tiesų išgaunamos iš kavamedžio vaisių (vadinamų uogomis).
Uogos yra valgomos, bet jų skonis visiškai nepanašus į kavos skonį – jis švelnus ir šiek tiek saldus, net neprimena uogų viduje bręstančių sodraus skonio aromatingų kavos pupelių.

Yra daugiau kaip 120 kavos augalų veislių ir kiekviena veislė turi savo išskirtinį skonį.
Didžioji dalis mūsų geriamos kavos gaunama iš arabikos ar robustos kavos pupelių, arba jų mišinio.

arabica-coffee-beans-thumbnail-desktop
Arabika

"Arabikos kavos pupelės – viena populiariausių rūšių. Manoma, kad tai viena iš pirmųjų užaugintų kavos rūšių, atsiradusi net prieš 100 metų.

Šios kavos pupelės yra žinomos dėl savo ryškumo ir kompleksiškumo, o kavos žinovai jas mėgsta dėl aksominio, nedideliu rūgštingumu pasižyminčio skonio.

Yra dviejų porūšių arabikos kavos pupelės – „Typica“ ir „Bourbon“. „Typica“ taip pat kartais vadinama „Sumatra“ ar „Arabigo“. Manoma, kad tai pirmoji atrasta kavos pupelių rūšis. Kita vertus, „Bourbon“ porūšis yra laikomas natūralia „Typica“ mutacija ir išsiskiria labiau subalansuotu ir šiek tiek saldesniu skoniu, todėl yra tikrai populiarus tarp kavos mėgėjų."

robusta-coffee-beans-thumbnail-desktop
Robustos kavos pupelės

"Įprastai auginamose Afrikoje ir Indonezijoje robustos kavos pupelėse yra daugiau kofeino, todėl jų skonis daug gilesnis ir stipresnis nei arabikos.

Šios pupelės dažnai naudojamos espreso kavai, nes suteikia jai sodrų skonį ir kreminės konsistencijos putų sluoksnį, taip pat plačiai naudojamos tirpiai kavai gaminti."

Kodėl kava skrudinama?

 • 1FF7E457-1840-46EB-A50A-7528E65E42BB_desktop_mobile

  Šviesaus skrudinimo kava

  Šviesaus skrudinimo kava išsiskiria švelnesniu skrudintų grūdų skoniu, ji lengva, o jos rūgštingumas aukštas.

 • A25E2A60-A531-4F31-AD82-08DFA1BB2A75_desktop_mobile

  Vidutinio skrudinimo kava

  Vidutinio skrudinimo kava išsiskiria stipresniu skoniu, jos svarumas didesnis, o rūgštingumas mažesnis, ji gali turėti daugiausia vaisių natų ir būti saldžiausia iš visų skrudinimo rūšių.

 • 147A4EF4-903D-48C3-A552-C64039514843_desktop_mobile

  Tamsaus skrudinimo kava

  Tamsaus skrudinimo kava intensyviausia ir karčiausia, jos rūgštingumas mažesnis nei kitų skrudinimo rūšių. Ši kava taip pat gali turėti dūminį ar šokoladinį saldų skonį.


Skrudinimas – tai kavos pupelių kaitinimo procesas, vykdomas siekiant išgauti sodrų ir aromatingą skonį, kurį žinome ir mėgstame.
Šviežios kavos pupelės iš tikrųjų yra žalios spalvos ir turi žolės kvapą, o kai jos skrudinamos, vyksta cheminiai pokyčiai, nes pupelės labai greitai įkaitinamos iki aukštos temperatūros. Dėl šių pokyčių jos taip pat įgauna sodrią rudą spalvą ir nuostabų žemišką kvapą.
Paskrudintas pupeles galima malti ir kurti iš jų jūsų mėgstamus mišinius.
 

503D8AB5-67BD-4C98-9AC4-03EAA7819EC1_desktop_mobile

Paskutinis magiškas etapas – paruošimas

Taigi, kavos pupelės jau užaugintos, nuskintos ir paskrudintos. Tačiau tai, kas nutiks su jomis toliau, taip pat labai svarbu, jei norite paruošti tobulą kavos puodelį. Norite sužinoti apie sodrius ir kompleksiškus kavos skonius daugiau? Toliau rasite mūsų kavos degustavimo vadovą.